2018-06-20
Snart dags för marknad
Marknadstraditionen håller i sig och Virserums marknad går av stapeln ännu ett år. Första helgen i augusti kommer marknadsplatsen att fyllas med knallar och flera tusen besökare.
– Vi kör fredag och lördag som vanligt, berättar Peter Nelson som är med i marknadsgruppen.
I marknadsgruppen som jobbar med att få till allt kring marknaden jobbar ett 10-tal frivilliga och vi träffar Peter Nelson tillsammans med Janne Sjösten för en liten information om vad som är på gång.
– Det har ju sedan väldigt länge varit en stor marknad här, berättar Janne, ända sedan medeltiden finns indikationer på att här varit marknad i Virserum.
Under 1900-talet och fram till 2010 drevs marknaden som en kommunal verksamhet med utsedd marknadsgeneral.
– Nu kör vi vidare i privat regi med ideella krafter, förklarar Peter.
TRADITION OCH NYTT
Bland 100-talet knallar finns flera som är här sedan årtionden tillbaka.
– Några har varit här i 30-40år men börjar förstås bli till åren, menar Janne, allt förändras ju och vi handlar ju inte samma saker på marknaden idag som för 20 år sedan.
Sedan några år tillbaka har ”Mattorget” varit en populär del av utbudet.
– Här samlar vi en variation av mat för alla smaker, berättar Peter, ett 10-tal stånd bjuder på olika menyer.
I år blir det också ett nytt tivoli som kommer till marknaden.
– Det är Erikssons Tivoli som har attraktioner för både barn och vuxna, säger Peter.
PARAD OCH FESTKVÄLLAR
Paraden på fredagen kl. 13.00 inviger marknaden och går från nya torget vid Hotell Dacke till marknadsplatsen.
– Rosenfors musikkår går tillsammans med bil- och mckortege, förklarar Janne, Virserums MC-klubb har sin årliga träff under marknadsdagarna så det blir en rejäl kortege.
– Det blir ju också mat- och öltält, underhållning av olika artister samt disco, berättar Janne.
På bilden: Peter & Janne
Foto: Örjan Karlsson