2026-03-26

Vill du bli mackägare

På Målillavägen 7 i Virserum har det varit mack sedan 1949, då var det Nynäs och Gunnar Jonsson som ägare. I år är det 30 år sedan Håkan Johansson tog över det som numer är GULF.

- Det är bra snurr på det, men jag fyllde 70 nu i januari och det känns som jag vill göra annat än att skruva i verkstaden, att få mer tid till jakt, fiske och att åka motorcykel.
-Förhoppningen är att någon vill ta över butik, verkstad och tvätt, det har ett perfekt läge vid vägen, dessutom är det en lägenhet på ovanvåningen vilket gör det idealiskt att ta över.
1996 tog alltså Håkan över macken, men Håkans historia om vägen fram till övertagandet börjar redan 1980.
-Mellan 80 och 89 jobbade jag på TBL Teknik längst upp i backen bakom macken. Det var en så kallad utvecklingsverkstad som Trygg Hansa hade. Exempelvis fick vi in ett brandskadat fordon, vi blästrade och lackerade, satte in sprinkler, sedan tände på fordonet igen, allt för att se om sprinklern fungerade och det så sätt gick att undvika brand.

STORA INVESTERINGAR
1989 närmade han sig sedan macken då han startade eget halvvägs upp i backen bakom macken.
-Då var det verkstad för främst lastbilar och maskiner, sedan 1996 tog jag över macken efter Liv & Ståhlgren som hade haft den i 35 år
På den tiden var det Shell, men 2013 blev han Gulfhandlare och mycket har hänt genom åren.
-Vi har byggt om butiken med bland annat kundtoalett. För tre år sedan gjorde vi en investering på cirka 1,8 miljoner, vi bytte ut alla rör och ledningar ute, gjorde spillzoner oh bytte även några pumpar.
Just nu är det 4 anställda inklusive Håkan och innan han går ut i verkstaden och fortsätter med däckbyten som han gjort i 30 år avslutar han.
-Det vore jättekul om någon ville ta över verksamheten, är någon intresserad är det bara och höra av sig.


I butiken
Kerstin Folkesson i kassan och Lage Valtersson till vänster som samtalar med Göran Jonsson

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår